Jak dostać pracę na statku?

Praca na statku jest ogromnym wyzwaniem dlatego trzeba się do niej solidnie przygotować. Przede wszystkim trzeba mieć odpowiednie uprawnienia, szkolenia, jak też uzyskać szkolne tytuły morskie. W każdym nadmorskim mieście są Akademie Morskie, które szkolą do pracy na statku. Młody człowiek wybiera sobie fach, który będzie wykonywał a wybór jest ogromny. Można wybrać sobie niższe stanowiska, takie jak mechanik, elektryk, pomocnik kapitana, boss, czy asystent marynarza.

Praca na statku jest ogromnym wyzwaniem dlatego trzeba się do niej solidnie przygotować

Autor zdjęcia: Alan-Jamieson

Praca na statku to odpowiedzialność, szczególnie wtedy kiedy młody adept wyrusza w zagraniczny rejs. Najczęściej jest to opisane w ofertach pracy, ponieważ w wielu przypadkach trzeba znać język obcy. Wszystkie stanowiska dają możliwość awansu dlatego jest to praca bardzo atrakcyjna. Najlepsi zostają marynarzami, kapitanami żeglugi wielkiej i pływają okrętami, statkami pasażerskimi czy w marynarce wojennej. Nie tylko dobre zdrowie fizyczne jest wymagane, ale i odporność psychiczna.

Przygotowania do pracy na statku

Aby przygotować się do pracy, należy zdać wstępne egzaminy, przejść wiele rozmów a także zdać różne testy. Bardzo często praca na statku jest tak ciekawa, że na jedno miejsce startuje wielu ochotników. Nie ma znaczenia płeć, ponieważ liczy się wytrwałość, radzenie sobie w trudnych sytuacjach a także morska wiedza. Do pracy w pierwszej kolejności przyjmowani są absolwenci Akademii Morskiej, stażyści a także doświadczeni w podobnej branży. Obecnie łatwość wyszukiwania ofert to efekt dostępności internetu a także rozwoju portali morskich. Pracę najczęściej znaleźć można w Polsce, Norwegii, Szwecji a także Wielkiej Brytanii. Zarobki są ciekawe, jednak rejsy nawet kilkumiesięczne dlatego przygotowanie psychologiczne również jest ważne.