Jaką pracę można otrzymać na statku?

Praca dla marynarza

Jedną z ofert pracy, jaką można otrzymać na statku jest praca marynarza. To bardzo odpowiedzialne stanowisko, ponieważ musi znać się na kwestiach logistycznych, nawigacyjnych a także mieć pasję podróżnika. Marynarz może pełnić wiele funkcji, ponieważ oprócz sterowania statkiem trzeba dbać o statek, o pokład, zwracać uwagę na sprawy techniczne a także doskonale współpracować z innymi osobami na statku. Marynarz może pracować na statku rejsowym, ale również towarowym, jeśli ma takie zlecenie.

Autor zdjęcia: kees torn

Autor zdjęcia: kees torn

Praca na statku ma różne oblicza, ponieważ to zależy od umiejętności, przygotowania czy kwalifikacji. Najwięcej osób chce zostać marynarzami, jednak początki są zupełnie inne. Należy dbać o pokład czyszcząc go, umieć rozwijać czy zwijać żagle, a nawet ratować bliskich podczas sztormu, jeśli statek się przewróci do morza. Oprócz stanowisk wymagających wiedzy technicznej, są również posady z innego działu. Jednym z nich jest praca kucharza, który dba o menu swoich kolegów czy gości.

Wymiar pracy na statku

Praca na statku jest zupełnie odmiennym trybem życia zawodowego. W tym wypadku kiedy wypada rejs, wówczas osoba musi zrezygnować z życia prywatnego na rzecz pracy. Może to być kilka dnia, ale nawet kilka tygodni czy miesięcy. Najdłuższe są rejsy międzynarodowe, dlatego trzeba zapewnić swojej rodzinie inną opiekę na czas pobytu na statku. Zaletą jest to, że praca na statku jest dobrze płatna, dlatego tak wiele osób decyduje się na ten zawód.

Przygotowaniem jest głównie odbycie wielu kursów na marynarzy, ale przede wszystkim wiedza teoretyczna. Można ją zdobyć na Akademii Morskiej, która znajduje się w dużych miastach portowych. Dzięki temu poznaje się wszelkie elementy pracy na statku, a z czasem odbywa praktyki aby przygotować się do tego trudnego zawodu.