Praca na statku, to przygoda dla każdego

Któż z nas nie chciał w młodości zostać marynarzem? Eksploracja mórz i oceanów, poznawanie nowych ludzi i kultur, a to wszystko na statku wraz z naszymi przyjaciółmi, innymi podróżnikami. Rzeczywistość niestety często weryfikowała te marzenia, lecz obecnie praca na morzu jest jeszcze łatwiej dostępna, niż wielu z nas się wydaje.

Przykłady pracy na morzu

Praca na statku jest profesją trudną i niedostępną dla każdego, aczkolwiek, jak mówi popularne przysłowie dla chcącego nic trudnego

Autor zdjęcia: Helgi Halldórsson/Freddi

Praca na statku kojarzy się przede wszystkim z poławiaczami ryb, krewetek i innych morskich stworzeń w różnych zakątkach świata. Często zapominamy, iż duża część światowego transportu odbywa się poprzez morze, stąd ogromne liczba osób zatrudnionych na tankowcach, czy kontenerowcach. Do wymienionych wcześniej, doliczmy jeszcze obsługę statków wycieczkowych i załogi okrętów marynarki wojennej. Jak widzimy każdy, kto kocha morze i wodę, znajdzie coś dla siebie.

Kto może pracować na statku?

Podstawową zasadą, która dopuszcza do wykonywania zawodu marynarza, jest zdrowie (zarówno fizyczne, jak i psychiczne), brak choroby morskiej i motywacja. Praca ta, często w niegościnnych warunkach, potrafi osłabić nawet najtwardsze charaktery, stąd wymaga się ludzi silnych, w każdym aspekcie. Wadą tej profesji jest częsta i długa rozłąka z rodziną, która czasem może trwać nawet kilka, kilkanaście miesięcy. Oczywiście przy dzisiejszym poziomie rozwoju komunikacji i technologii, problem ten zszedł niejako na drugi plan, lecz każdy woli kontakt z żywym człowiekiem, niż tylko jego wizerunkiem na ekranie komputera. Ponadto dobry, przyszły marynarz, powinien operować biegle językiem obcym (najlepiej kilkoma) i posiadać wiedzę z zakresu geografii, czy techniki, w zależności od powierzonych zadań.

Praca na statku jest więc, jak widzimy profesją trudną i niedostępną dla każdego, aczkolwiek, jak mówi popularne przysłowie dla chcącego nic trudnego. Istnieje wiele szkół morskich zarówno cywilnych, jak i wojskowych. Pamiętajmy również, iż możemy zatrudnić się na jednostce trochę z innej strony. Chodzi tu głównie o kelnerów, kucharzy, czy członków orkiestry, którzy bawią gości na promach, podczas długich, transoceanicznych rejsów.